Movember 2021

  • Čeština
  • English
  • Русский

FN Plzeň se již po osmé zapojuje do celosvětové kampaně Movember a opět v období od 1.11.- 30.11.2021 nabízí mužům možnost nechat si udělat ZDARMA krevní test PHI, neboli tzv. INDEX ZDRAVÉ PROSTATY.

Karcinom prostaty je onemocnění s celosvětově rostoucím počtem nově zachycených případů. Je nejčastějším nádorovým onemocněním mužů a po karcinomu plic druhou nejčastější příčinou úmrtí z onkologických důvodů. Tento všeobecný trend pochopitelně kopíruje i situace v ČR. Za posledních dvacet let se u nás výskyt tohoto karcinomu téměř ztrojnásobil, přitom úmrtí je ale více než třikrát nižší. Takto výrazný rozdíl je dán možností vyšetření prostatického specifického antigenu (PSA) v rámci preventivních prohlídek.

Oddělení imunochemické diagnostiky ve FN Plzeň zavedlo před 10 lety stanovení tzv. indexu zdravé prostaty, které daleko lépe umožňuje diagnózu karcinomu prostaty než pouhé vyšetření PSA. Vzhledem ke zvýšené spolehlivosti tohoto indexu dochází v praxi jak ke zlepšení včasného záchytu karcinomu, tak i ke snížení (o 25%) nutnosti provedení biopsie prostaty. 

Jak se přihlásit

Zájemci, muži od 50 let, se mohou osobně dostavit na Oddělení imunochemické diagnostiky, pavilon 64 (bývalá vojenská nemocnice, budova naproti vstupu), v pracovních dnech od 7:00-11:30 hod. S laborantkou zde vyplní žádanku na odběr krve a zadají své osobní kontakty.

Odběr krve

S žádankou se poté dostaví do pavilonu 54 (rovněž bývalá vojenská nemocnice, pavilon Interního oddělení- přízemí vchod vlevo- „odběry krve“), kde bude proveden odběr krve. Odběr není nutný na lačno.

Výsledek

Výsledky vyšetření s případným doporučením následné péče budou zaslány na emailovou adresu nebo poštou. V případě potřeby je možné výsledky konzultovat telefonicky nebo mailem s MUDr. Radkou Fuchsovou, a to v úterý, ve středu a v pátek od 9:00-11:00 hod (tel. 377 401 470, fuchsovar@fnplzen.cz).