Anotace projektu

Anotace studie

Biomarkery jaterních chorob / Biomarkers of liver diseases

Hlavní řešitel/Main investigator: RNDr. Marie Karlíková, Ph.D.

Civilizační onemocnění, jako je NAFLD (non alcoholic fatty liver disease- nealkoholové ztukovatění jater), NASH (nealkoholová steatohepatitida), obezita, metabolický syndrom či diabetes mellitus typu 2, patří k nejčastějším rizikovým faktorům pro vznik jaterní fibrózy, cirhózy až hepatocelulárního karcinomu (HCC) ve vyspělých zemích. Dalším významným postižením jater jsou sekundární nádory jater - jaterní metastázy, nejčastěji kolorektálního origa. Vzhledem k nárůstu civilizačních onemocnění stoupá i incidence nádorů jater a i přes moderní diagnostické a terapeutické postupy zůstává mortalita vysoká. Časná diagnostika, optimální volba léčby, ale i monitorace rizikových faktorů a pečlivé sledování pacientů s vysokým rizikem vzniku HCC jsou klíčové pro dlouhodobé přežití a kvalitu života pacientů. Specifické biomarkery jaterních chorob (či jejich kombinace), stanovené v krevním séru či plazmě pacienta, by mohly vhodně doplnit zobrazovací metody či výsledky histologie bez dodatečné zátěže pacienta.

Cílem studie je nalézt optimální algoritmy (na základě multivariační logistické regrese, skórovacích systémů, diskriminačních analýz apod.), zahrnující sérové biomarkery, pro monitoraci léčby NAFLD a NASH a pro časnou diagnostiku a optimální volbu léčby nádorů jater. Konkrétně plánujeme vytvoření algoritmů pro:

1/ posouzení efektu režimové terapie (vč. lázeňské léčby) NAFLD a NASH – studované biomarkery: AFP, PIVKA-II, cytokiny, matrixové metaloproteinázy;

2/ časnou diagnostiku HCC a jaterních metastáz – studované biomarkery: AFP, CA 19-9, PIVKA-II, Glypican-3, osteopontin, VEGF, IL-6;

3/ posouzení agresivity nádorů jater – studované biomarkery: AFP, PIVKA-II, cytokeratiny (TPS, CYFRA-21), růstové faktory (IGF-1, EGF, HGF, PIGF);

3/ posouzení funkčního stavu jater a regenerační kapacity jater pro optimální volbu léčby - markery jaterní fibrózy a další biomarkery, související s růstem a stavem tkáně (cytokeratiny, růstové faktory, matrixové metaloproteinázy, cytokiny).

Studované biomarkery byly vybrány na základě publikovaných studií a našich předběžných studií. Budeme je stanovovat pomocí automatických imunoanalytických metod a multiplexových immunoassayí (technologie xMAP a SimplePlex). Hladiny biomarkerů budou korelovány s výsledky zobrazovacích metod (elastografie, CT, sono) a v případě nádorů s výsledky histologie nádorové tkáně. Všechny výsledky budou statisticky zhodnoceny a na jejich bázi vytvořeny optimální algoritmy. Algoritmy budou dále verifikovány a měly by být k dispozici klinikům ve formě doporučených postupů.