Projekt ARICE je projektem největšího evropského komunitárního programu Horizont 2020 na roky 2014-2020, v rámci „nástroje“ Twinning. Twinning podporuje výměnu poznatků, zkušeností, postupů, metod a metodik mezi výzkumnými organizacemi, dále pak výměnu expertů a studentů, nejedná se vědecko-výzkumné aktivity. Cílem programu Twinning je využití všech nástrojů networkingu k dosažení excelence koordinujícího pracoviště. Podmínkou tohoto grantového nástroje je kromě účasti předkladatele (Yerevan State Medical University, YSMU), účast alespoň dvou dalších institucí z členských států EU, jimiž jsou: Medizinische Universitat Graz (MUG, Rakousko), Centre International de Recherche sur le Cancer IARC, WHO, Francie) a Univerzita Karlova, Lékařská fakulta v Plzni (ĽF UK v Plzni, Česká republika). Předkladatelem projektu Yerevan State Medical University (Arménie), která má vybudovanou infrastrukturu a také zkušenosti z předcházejících grantů např. Tempus MedGen Projekt nebo jiný Twinning projekt COBRAIN. YSMU má ambice stát se vedoucí vědecko-výzkumnou institucí zemí bývalého sovětského svazu v kavkazském regionu s cílem vybudovat národní biobanku s registrem genetických onemocnění v Arménii. Téma, onkologický výzkum odráží význam těchto nemocí v regionu (přední místa v nádorech prsu a gynekologických nádorových onemocnění) a zájem o zlepšení prevence, včasné diagnostiky, léčby a také identifikaci rizikových faktorů.
Široký záběr projektu dokládá i záměr transformovat a využít výsledky projektu v oblasti jiných biomedicínských oborů, zdravotní etiky a ekonomiky a biostatistiky.
Výstupem projektu bude vytvoření silné národní infrastruktury s mezinárodním přesahem – zejména kavkazským. Očekávají se nové poznatky v oblasti prevence, zejména s využitím nových biomarkerů, vytvoření velké populační kohorty nádorových vzorků pro biobanku. Spoluprací s dalšími partnery projektu naváže partnerství, a tím přispěje ke zlepšení zařazení Arménie z kategorie „low performing“ zemí. Výměny expertů, virtuální školení, kurzy a plánované letní školy podpoří multidisciplinární aktivity. Ohledně výzkumu nádorových onemocnění sdílení zkušeností napomůže optimalizaci organizace výzkumu nádorových onemocnění. Diseminace výsledků projektů přispěje ke zvýšení povědomí o regionu, zdravotních problémech populace Arménie a obohatí Evropský výzkumný prostor. Skladba konsorcia je zárukou naplnění očekávání koordinátora – YSMU.
Biobanka ve FN v Plzni je společným pracovištěm lékařské fakulty a fakultní nemocnice a do projektu přispěje sdílením zkušeností, navázáním spoluprací a také získáním znalostí a zkušeností z jiného regionu. Co se týká odborného aspektu, nádorová onemocnění jsou jak pro ČR, tak pro Arménii a celý kavkazský region na prvních místech v prevalenci a mortalitě.
Možnost sdílení přístupu YSMU k dané problematice jistě obohatí naše znalosti, vědecká spolupráce s takto odlišným partnerem může odhalit nová témata pro budoucí možnou spolupráci.
Zapojení dalších partnerů MUG a IARC jakožto špičkových pracovišť bude i pro fakultu a fakultní nemocnici přínosem jak po odborné stránce, tak po stránce navázání nových a prohloubení stávajících spoluprací.