
Pacienti s covidem mají málo vitamínu D. Virus ho může „spotřebovat“
Při covidu pomáhá vitamín D blokovat cesty, kterými virus proniká do buňky, upozorňuje Ondřej Topolčan, primář oddělení imunochemické diagnostiky Fakultní nemocnice v Plzni.
Podle profesora Ondřeje Topolčana, náměstka pro vědu a výzkum ve Fakultní nemocnici Plzeň, má vitamín D význam také při onemocnění covid-19.
„Ukázalo se, že j
Podobné závěry ohledně účinků vitamínu D na covid-19 podle něj mají také britští zdravotníci - napomohl snížit počet těžkých případů a měl i preventivní účinek proti vzniku onemocnění. Většina obyvatel evropských států však trpí nízkou hladinou vitamínu D a Česko není výjimkou.
„Zjistili jsme, že normální hladinu vitamínu D má z 1500 lidí přibližně 40 procent. Kritický nedostatek mělo okolo 10 procent vyšetřených osob. To jsou varující čísla,“ míní Ondřej Topolčan. Experti provedli vyšetření vitaminu D také u stovek lidí, kteří onemocnění covid-19 přímo prodělali.
„V případě těžkých stavů byla prakticky vždy hladina velmi nízká až neměřitelná. U lidí s normálním průběhem byla nízká - normální hladinu vitamínu D každopádně neměl prakticky nikdo,“ dodává.
„Jistota je, že nedostatek vitamínu D zhoršuje všechny obranné mechanismy - umožňuje, aby se ve velké míře vyplavily zánětlivé působky a byla potlačena buněčná imunita,“ říká profesor Topolčan.
O vyšetření hladiny vitamínu D mohou lidé požádat svého lékaře. V období od půlky května do začátku září ho organismus obvykle dostatečně získává ze slunečního záření, ve zbytku roku je ale takový přísun minimální.
„Je mylná představa, že v zimě získám vitamín D při pobytu na horách, když se sluníčko odráží od sněhu - nezáleží na tom, jak moc na mě svítí sluníčko, ale jaký úhel svírají paprsky se zemským povrchem. Minimální úhel je 49 stupňů - ten je u nás od poloviny května přibližně do půlky září, ale v jiném období ne,“ vysvětluje profesor.
Vitamín mohou lidé doplnit v potravě – obsahuje ho například rybí maso, sýry nebo mléko. V lékárnách jsou dostupné preparáty vitaminu D ve formě kapek či tobolek.